20. 09. 2023ZŠ Pardubice - Spořilov
Projektový den s TyfloCentrem Pardubice, o.p.s.

Pondělí 18. 9. se stalo zcela výjimečným a obohacujícím zážitkem, který žákům třetích tříd naší školy přinesl nejen nové poznatky, ale také hlubší porozumění světu kolem nás. Společně totiž strávili den se slepým člověkem a mohli si také vyzkoušet, jaké to je být nevidomý.

Tento projektový den jsme zrealizovali díky TyfloCentru Pardubice, o.p.s., kterému tímto děkujeme za úžasný zážitek, neboť dnešek nás ovlivnil opravdu všechny…

Na začátku dne jsme měli příležitost se seznámit s naším průvodcem do světa tmy, panem Petrem Hromádkem. Člověkem, který je již několik let nevidomý a rozhodl se s námi sdílet své zkušenosti a dovolit nám nahlédnout do jeho každodenního života.

První věcí, kterou jsme si všimli, byla jeho neuvěřitelná dovednost v orientaci. Vysvětlil nám, jak používá hůlku k pohybu, jaké druhy hůlek existují a co signalizují a jak si vytváří mentální mapy okolí. Vyzkoušeli jsme si také elektronickou tužku, která umí popsat barvy, nasadily si na oči brýle, které simulovaly různé druhy postižení zraku, prohlédli si a osahali speciální hodinky a ukázali si také speciální Brailovo písmo, které si nevidomí lidé trénují pomocí B-kostky.

Ukázali jsme si také, jak správně pomoci nevidomému člověku na ulici, jak ho bezpečně převést.

Následně si děti mohly ve skupinách vyzkoušet běžné činnosti každodenního života nevidomého člověka: Najít si hrníček a napustit si ho vodou, sejít a vyjít schodiště s hůlkou za doprovodu kamaráda a také si připravit psací potřeby, nakreslit obrázek a podepsat se.

Poté jsme si mohli vyzkoušet chůzi s hůlkou po chodbách školy. Bylo to nesmírně obtížné a neuvěřitelně frustrující, ale zároveň to byla skvělá lekce o trpělivosti a houževnatosti.

Zajímavé bylo také vyzkoušet, jak se nevidomí lidé orientují v čase pomocí speciálních hodinek. Bylo úžasné vidět, jak rychle se můžete naučit něco nového, když máte motivaci.

Největší výzvou však bylo samotné prožití běžných aktivit bez zraku. K tomu nám průvodci do světa tmy - paní Mgr. Zuzana Hladěnová a pan Petr Hromádko a Kristýna- zapůjčili pomůcky, který simulovaly částečnou nebo úplnou ztrátu zraku. Zde si každý z nás uvědomil, jak důležité naše zrakové smysly jsou a jak moc závislí na nich jsme.

Celý projektový den jsme si moc užili a závěr dne jsme věnovali tvorbě plakátů, kde jsme shrnuli a prezentovali své dojmy a zážitky z dnešní aktivity. Tento den nám připomněl, že každý člověk má svůj jedinečný příběh a je potřeba být otevřený novým zkušenostem a přístupům k životu.

Děkujeme všem aktérům dnešního projektového dne, že nám umožnili nahlédnout do světa nevidomých!

/Lenka Pozděnová – Hana Bartůšková – Martin Fiala/

Další fotografie naleznete v naší fotogalerii.