20. 10. 2023Hurdová Květuše
Na Spořilově propojujeme generace...

Naše škola se v letošním roce zapojila do celorepublikového projektu „Propojujeme generace“. Jedná se o program, ve kterém se propojují dva světy. Svět seniorů ze seniorských zařízení a svět dětí z MŠ či ZŠ po celé ČR. Pro nás byl jasnou volbou Domov seniorů U Kostelíčka, který je nedaleko naší školy. Náplní těchto setkávání (1x za měsíc) jsou aktivity výtvarné, hudební i pohybové, čtení, vyprávění či oslavy různých svátků. Říká se, že když se potkávají generace, mohou se dít zázraky.

Jestli se stane zázrak nevíme, ale díky 1. společné schůzce, která se uskutečnila ve čtvrtek 12. října, se k němu můžeme alespoň přiblížit.

Vybraní žáci 3. tříd, pro které je především tato akce určena, byli klienty Domova očekáváni ve velké společenské místnosti s napečenými sněhovými pusinkami. Po počátečních rozpacích se tak nálada velmi rychle uvolnila. Všichni se vzájemně představili, připevnili si cedulky se jmény a podle počátečních písmen svého jména se rozdělili do několika skupinek. V nich měli za úkol vzpomenout si na nějakou píseň nebo báseň s daným jménem, případně vytvořit vlastní text. Následovalo jejich předvedení, do kterého se s chutí zapojily jak děti, tak i přítomné seniorky se svými ošetřovatelkami. Celé setkání bylo zakončeno společnou písničkou „Na Okoř je cesta“ (viz video).

Při návratu ke škole si děti sdělovaly své zážitky a ptaly se, kdy půjdou na další schůzku. Velmi mile nás překvapila otázka: „ A přijdou příště i dědečkové?“ Tak to nám prozradí další schůzka, na kterou se již všichni těšíme. Na některé momenty ze setkání se můžete podívat ve fotogalerii.