14. 11. 2023Fiala Martin
Vítězství ve výtvarné soutěži...

Naše škola se může pyšnit dalším výjimečným úspěchem! Žáci třídy 5. B se stali vítězi výtvarné soutěže CITES, kterou vyhlásil odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Pardubického kraje. Tématem letošního ročníku byly ohrožené druhy zvířat, což přineslo mnoho nápadů a inspirace pro naše talentované mladé umělce.

Soutěž měla za cíl nejen rozvíjet kreativitu a umělecké schopnosti žáků, ale také zvýšit povědomí o problematice ohrožených druhů a potřebě jejich ochrany. Naši žáci s paní učitelkou Kučerovou nejdříve navštívili na Krajském úřadě výstavu fotografií ohrožených živočichů a následně se do výtvarné úlohy pustili s nadšením a zaujetím, což se odrazilo v jejich skvělých dílech.

Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. V současné době má úmluva 184 smluvních stran, Česká republika je smluvní stranou od 1.1.1993

Soutěžní příspěvky našich žáků byly vizuálně natolik poutavé, že zaujaly odbornou porot ze všech nejvíc! Každý žák se rozhodl zaměřit na konkrétní ohrožený druh zvířete a přiblížit nám jeho jedinečnost a důležitost v ekosystému. Výsledná koláž tak vyobrazuje pestrou směsici zvířat – od vzácných tygrů, přes žirafy, ohrožené druhy ptáků až po malé mořské želvy.

Při slavnostním vyhlášení výsledků byli naši vítězové odměněni diplomem a pěknými cenami. Tou největší odměnou je pro žáky účast na programu Tváře úmluvy CITES v oboře Žleby, kde se dozví vše o životě dravců a sov.

Gratulujeme všem žákům i paní učitelce Radce Kučerové a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy! Věříme, že Vaše vášeň pro umění a životní prostředí bude pokračovat i do budoucna.