07. 02. 2024Hurdová Květuše
Sedmáci na lyžáku...

Na přelomu měsíce ledna a února 2024 se většina žáků 7. tříd zúčastnila lyžařského kurzu v Čenkovicích v Orlických horách. "Zelené" svahy hor, které během celé cesty i po příjezdu na místo připomínaly spíše začínající jaro, nás lehce „znejistěly“, zda si vůbec zalyžujeme. Obavy byly velmi rychle zažehnány. Ihned po obědě jsme si s dětmi vzali lyže a vyzkoušeli svah sjezdovky TJ Čenkovice za chatou Vigona, na které jsme byli stejně jako v loňském roce ubytováni. Množství technického sněhu na sjezdovce bylo velmi dobré, takže jsme rozdělili žáky podle výkonnosti do 4 družstev, aby mohli začít hned lyžovat. V 5. družstvu bylo 15 žáků, mezi kterými jich 12 stálo na lyžích vůbec poprvé. S nimi jsme zahájili lyžařský výcvik od samotných základů a byli velice mile překvapeni, že téměř polovina z nich, si vedla velmi dobře. Důkazem toho byly následující dny, kdy se postupně odvážili na vlek a sjíždět sjezdovku. Následující 3 dny byly vůbec plné zážitků – modré nebe se sluníčkem (asi za odměnu), super lyžování na sjezdovkách Bukové hory (zejména jízda na skokáncích), ale především postupný „přerod“ našich začátečníků v lyžaře, kteří se s každou další jízdou velmi zlepšovali. Některým to sice trvalo o něco déle, ale o to větší byla radost, když jsme večer den před odjezdem mohli konstatovat, že nemáme žádného „nelyžaře“!

Lyžařský kurz není jen o fyzické aktivitě. Jeho součástí jsou i přednášky nebo besedy na různá témata (Historie lyžování – D. Balogh, Vybavení lyžaře – H. Navrátilová). Pro děti byla určitě velice zajímavá beseda s členem HS p. Jiřím Špačkem. Ten všechny seznámil nejen s činností HS, ale především s pravidly a chováním na horách, s nebezpečím hor a všem předal cenné rady z každodenních zásahů HS. Že se dá o vážných tématech debatovat i s humorem, dokázala na závěr besedy vtipná videa.

Ve středu 31. 1. 2024 se na všech školách předávalo pololetní vysvědčení. A tak mohli žáci 7.A,B zažít tuto událost v jiných než školních podmínkách. Snad se pro mnohé jednalo o zážitek, na který si třeba někdy vzpomenou, ať už byly známky jakékoliv.

O tom, že se stav počasí mění na horách velmi rychle, jsme se přesvědčili ve čtvrtek ráno. Na dopoledne byl naplánován slalomový závod, který se bohužel kvůli větru, dešti a husté mlze nemohl uskutečnit. Děti tak měly nečekaně hodně času na úklid pokojů a sbalení kufrů i lyžařského vybavení. Před obědem tak byla možnost i na zhodnocení celého lyžařského kurzu a vyhodnocení soutěže v čistotě pokojů. Došlo i na odměny, které byly připraveny pro závod.

Závěrem můžeme s potěšením konstatovat, že žáci 7.A, B dokáží příjemně překvapit nejen svými lyžařskými dovednostmi, ale především svým chováním. Ač to ve škole (bohužel!) nebývá pravidlem, my můžeme jen chválit. Všichni jsme si necelý týden na horách moc užili a ve zdraví se vrátili (lyže, hůlky i končetiny zůstaly celé!) Na některé momenty z kurzu se můžete podívat v naší fotogalerii.