03. 05. 2024ZŠ Pardubice - Spořilov
Působivý vzdělávací program...

V pátek 26. dubna 2024 se třída 8. A naší základní školy zúčastnila působivého vzdělávacího programu v Památníku Zámeček v Pardubicích. Program nesl název „Chceme žít - deníky uprchlíků“ a nabídl našim žákům nejen pohled do historie, ale především možnost zamyšlení nad významem slov jako domov, válka a lidské utrpení.

Den začal představením hlavního tématu, které žáky ihned vtáhlo do děje. V průběhu dopoledne měli žáci možnost pročítat autentické deníky uprchlíků, což vyvolalo řadu emotivních reakcí a otevřelo prostor pro hluboké diskuse. Čtení deníků bylo doplněno skupinovou prací, kde si žáci vyměňovali myšlenky a reflektovali nad příběhy, které četli.

Jedním z vrcholů programu bylo divadelní představení, v němž se žáci nejen zapojili do role různých postav, ale také se pokusili vcítit do situací, které si dosud mohli jen těžko představit. Tato aktivita významně přispěla k lepšímu pochopení tématu a vyvolala silné emocionální prožitky.

Program dále zahrnoval promítání videa o válečné operaci Silver A, které poskytlo žákům historický kontext a ukázalo, jaké tragédie mohou války přinášet. Video bylo následováno diskuzí, ve které se žáci zamýšleli nad vlivem války na jednotlivce i celé společnosti.

Závěrečná prohlídka muzea s podrobným výkladem pak celý den uzavřela. Žáci měli možnost vidět a slyšet příběhy z první ruky, což pro mnohé z nich bylo velmi dojemné a poučné.

Tento den byl pro třídu 8. A nejen vzdělávacím zážitkem, ale také důležitou lekcí o empatii, historii a lidských právech. Věříme, že zkušenosti, které žáci získali, přispějí k jejich osobnímu rozvoji a lepšímu porozumění světu kolem nich. Tento program jednoznačně ukázal, že učení se nemusí odehrávat pouze ve třídě, ale že nejvýznamnější lekce jsou často ty, které se dotýkají našich srdcí.

Fotogalerie zde.